Betónové podlahy s rozptýlenou výstužou nachádzajú čím ďalej častejšie uplatnenie pri projektovaní a realizácii priemyselných stavieb všetkých typov, či už to sú priemyselné budovy , skladovacie plochy, administratívne budovy, parkovacie státie či poľnohospodárske objekty.
Ich nespornou výhodou je rýchlosť výstavby a zníženie jej ekonomickej náročnosti vďaka eliminácii niekoľkých finančne náročných a časovo obmedzujúcich technologických postupov, akými sú vyväzovanie a vystužovanie dosky pomocou oceľových rohoží, možnosť odpadnutia čerpadlá na betón atď
Podľa geologických podmienok, požiadaviek na statickú a dynamickú únosnosť betónovej dosky a ďalších ovplyvňujúcich faktorov je dimenzované potrebné množstvo výstuže pre drátkobetónovej dosky .
V súčasnosti možno rozptýlenou výstuž použiť v dvoch rôznych modifikáciách s rôznym výsledným efektom. Prvé variantom sú rozptýlené výstuže v podobe oceľových ťahaných alebo frézovaných drôtikov, kde pomer hrúbky k dĺžke dosahuje hodnôt 1: 40 (obvyklá dĺžka drôtika je cca 50 mm). Druhou alternatívou je použitie polypropylénových vlákien, ktoré sa používajú do betónov s menšími konštrukčnou výškou (napr. cementové potery atď, kde pôsobí namiesto oceľových rohoží - Kari sietí). Je možné použiť aj ďalších polypropylénových povrazcov, ktoré zvyšujú statickú funkciu v dozrela betónu či eliminujú vznik mikrotrhlín v betóne .
Výhodou je rýchlosť pokládky a dlhodobo vysoká úžitková hodnota. Podľa požadovaného zaťaženia sa statickým výpočtom spočíta hrúbka betónovej vrstvy a hustota drôtikov.
Najčastejšie sa pre bežnú výrobu/logistiku používa vrstva 15 cm vystužená 20 kg drôtov na 1 m2.
Výslednú podlahu je ideálne opatriť vsypom, prípadne nátermi alebo stierkami.